Mene bi bilo sramota
Juče (nedelja 27.6) u danu kada su devojčice postale po drugi put prvakinje Evrope u košarci objavljen je snimak „dijaloga“ u Predsedništvu Srbije. U njemu Predsednik Republike Srbije pokušavajući da valjda uvredi opozocionog kolegu govori mu više puta „Devojčice…“
Muška kutija
Pisao sam ovde mnogo puta o patrijarhatu u čijem korenu se nalazi nasilje. Pisao sam i o „muškoj kutiji“ pa se valja podsetiti o čemu se tu radi. Tony Porter je u svom predavanju objasnio problem „muške kutije“ u koju, nas muškarce, društvo gura. U „muškoj kutiji“ je žena predstavljena samo kao objekat i “vlasništvo” muškarca. Tony kaže da stav da žena manje vredi, da je „vlasništvo“ muškarca, plus gledanje na nju kao na objekat (pre svega seksualni) predstavlja koren nasilja prema ženama.
Dobro, hoćemo da pričamo o tome što predsednik države reč “devojčica” koristi kao uvredu?
— Jovana Gligorijević (@Jovanana) June 28, 2021
Takođe znam i iz ličnog primera da svaki put kada neki dečak ili muškarac iskorači iz muške kutije, rizikuje da se izloži nekom od mehanizama kojim će okolina pokušati da ga vrati nazad u kutiju. Fenomen „muške kutije“ upravo zato uspešno opstaje jer se oslanja na neki od mehanizama nasilja. To su najčešće verbalno zlostavljanje, javno posramljivanje, odbacivanje i drugi oblici nasilja.
Like a girl
Izgovarajući reč „devojčice“ u svom obraćanju predsednik upravo koristi pomenuti patrijahalni model. Model kojim želi da pokaže da žene manje vrede. Meni je jasno da je on odrastao u radikalnom, tradicionalnom, patrijahalnom okruženju u kom biti “devojčica” predstavlja nešto loše. “Devojčica” za njih nije ljudsko biće, nego uvreda koju oni aktivno koriste. Mene bi na njegovom mestu bilo sramota.
Zato je poruka za dečake i muškarce generalno. Nikad nemojte koristi reč “devojčica” kaada želite nekoga da uvredite.
Da se razumemo takav patrijahalni muški način razmišljanja postoji širom planete, jer mi živimo u muškom svetu. Zato progresivna društva koja aktivno rade na tome da promene odnos moći između žena i muškaraca koriste kampanje podrške devojčicama. Često ćete naletiti na #LikeAGirl kojim se upravo pokazuje izuzetnost i vrhunska postignuća devojčica i devojaka.
Zaključak
Zapitajmo se u kakvom svetu žive i odrastaju naše devojčice. Kakav je odnos društva prema ženama uopšte? Nemoj da se čudimo otkud onda seksualno nasilje u društvu i slučajevi kao što su Mika Aleksić, Fakultet dramskih umetnosti, Marković – Palma, Petnica… Potrebno je da mi muškarci aktivno menjamo takav svet, pre svega menjajući sebe i hrabro izlazeći iz „muške kutije“.
Biti devojčice nije ništa loše već suprotno, a to su upravo dokazale i naše košarkašice popevši se na krov Evrope.
Update 28.6. 12:00 Predsednik se izvinio svim devojčicama.